piątek, 15 lipca 2011

Gabrielle Zevin - "Zapomniałam, że Cię kocham"

Zapomniałam, że Cię kocham - Gabrielle Zevin
Po niezaprzeczalnie spektakularnym debiucie "Gdzie Indziej" Gabrielle Zevin ukazuje piękną powieść o odkrywaniu własnego "ja", walce, miłości, zdradzie. Zaczynając czytać ten utwór nie byłam pewna, czego się po nim spodziewać. Z jednej strony wydawała mi się ona zwykłą powieścią dla nastolatek, których obecnie na rynku jest multum, jednak intuicja podpowiadała mi, że ta książka będzie czymś więcej... 


Naomi, główna bohaterka utworu, spada ze schodów, przez co traci pamięć. Nie pamięta niczego, co działo się przez ostatnie cztery lata. Jest zdziwiona, że do szpitala przychodzi jedynie tata. Nie pamięta, że zerwała wszelkie kontakty z matka. Pewien chłopak, który uważa się za jej najlepszego przyjaciela nazywa ją "Szefową". Naomi zapomina, że ma chłopaka a w dodatku pobada w fascynacje Jamsem, który ją uratował.


Pierwsza rzecz, która mnie zachwyciła to fabuła. Autorka podzieliła utwór na trzy części: "Byłam", "Jestem", "Będę". W każdym rozdziale główna bohaterka dowiaduje się czegoś nowego o sobie i zwraca uwagę czytelnika na to, jak wielki wpływ na człowieka mają wspomnienia. Nasza wiedza o przeszłości oddziałuje na nasze wewnętrzne "ja" i sprawia, że wiemy, dokąd zmierzamy. 


Naomi, po upadku ze schodów nie pamięta ostatnich czterech lat swojego życia. Jest zagubiona w świecie, który sobie stworzyła. Od początku bardzo jej współczułam. Dziewczyna nie mogła znaleźć swojego miejsca na ziemi. Szukała własnego "jestestwa", będąc zagubioną w "nowym-starym" życiu. Przez cały utwór śledziłam odbudowywanie tożsamości przez dziewczynę, starając się przewidzieć efekt. 


Zevin stworzyła wspaniałą, magnetyczną historię o odnajdowaniu samego siebie-tętniącą życiem, przepełnioną miłością, zmuszającą do refleksji, pełną emocji. Czytając utwór zastanawiałam się, co ja bym zmieniła w swoim życiu, gdybym dostała drugą szanse. Czy poszłabym ścieżką, którą sobie wyznaczyłam, czy też wybrała zupełnie co innego? Niestety nad tym mogę jedynie "gdybać". "Zapomniałam, że Cię kocham" ukazuje nam, że często cel przysłania wszystko to, co jest wokół i nie widzimy tego, co najważniejsze.


Okładka utworu również działa jak magnes. Patrząc na nią niemal czułam powiew wiatru i promienie słońca błądzące po mojej twarzy i od razu się uśmiechałam. Przyznam, że choć nie powinno się zwracać szczególnej uwagi na oprawę graficzną, to chyba właśnie ona mnie w sobie zauroczyła.


"Zapomniałam, że Cię kocham" Gabrielle Zevin mogę polecić wszystkim, gdyż każdy czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie. Poszukiwania Naomi wciągają i hipnotyzują. Wszystko, co się dzieje w książce prowadzi do zakończenia, które jest jak dla mnie trochę zaskakujące, a jednak przewidywalne. Jedynym minusem jest to, że utwór jest mało obszerny, a ja chciałabym czytać dalej, dalej i dalej. 
                                              Za książkę dziękuje serdecznie Wydawnictwu Initium22 komentarze:

 1. Książka z pewnością warta zainteresowania się nią. SAm chętnie przeczytam gdy nadaży się okazja :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam "Gdzie Indziej" tej autorki. Bardzo mi się podobało, więc po "Zapomniałam, że Cię kocham" również sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszce nic tej autorki, a książka o której piszesz wydaje się interesująca:) Ciekawi mnie fabuła, gdzie autorka dzieli utwór na trzy części. Lubię takie klimaty;)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Pierwsza rzecz, która mnie zachwyciła to fabuła. Autorka podzieliła utwór na trzy części: "Byłam", "Jestem", "Będę"." - To chyba najbardziej przemawia do mnie za książką ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno przeczytam, ale zacznę od właśnie "Gdzie Indziej". Chyba kupię te książki, co rzadko się zdarza :D

  PS Zapraszam na nową recenzję na [amica-libri] :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapraszam na nn na [amica-libri] :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie zauroczyła okładka książki i chociażby ze względu na nią z przyjemnością sięgnę po lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z radością informuję, że zostałaś nominowana przez ze mnie do nagrody One Lovely Blog Award. Szczegóły na moim blogu.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nominowałam Cię do One Lovely Blog Award. Zapraszam do zabawy! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam zaszczyt poinformować Cię, że zostałaś przeze mnie nominowana do One Lovely Blog Award:)
  http://czytajmyksiazki.blogspot.com/2011/07/one-lovely-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo chciałabym przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 12. PS Zapraszam na nn na [amica-libri] :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zostałaś nominowana do One Lovely Blog Award, szczegóły na [amica-libri] ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Właśnie zamówiłam ją przez internet i nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapraszam na nn na [amica-libri] :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nominowałam Twojego bloga do One Lovely Blog Award. http://winchester-bros.blogspot.com/2011/07/one-lovely-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 17. Zapraszam na nowy post dziś omawiamy książke '' Zaćmienie'' - http://magic-e-books.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
 18. z moją sklerozą to mogę mieć podobnie jak bohaterka xD

  OdpowiedzUsuń
 19. Zostałaś nominowana w One Lovely Blog Award. Po więcej informacji zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Cześć. Zaprosiłam Cię do zabawy One Lovely Blog Award. Mam nadzieję, że weźmiesz udział :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Czytałam tę książkę i bardzo mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 22. O rany, co za tytuł! Koniecznie muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!
Jestem Ci naprawdę wdzięczna za Twój komentarz oraz za to, że czytasz mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, jeżeli tutaj jeszcze powrócisz ;) Twoją opinię z pewnością przeczytam i w miarę możliwości na nią odpowiem.
Pozdrawiam!