sobota, 28 maja 2011

Richelle Mead - "Akademia Wampirów"

Akademia Wampirów - Richelle Mead
Ostatnimi czasy wzięło mnie na sentymenty i postanowiłam wrócić do książek już przeze mnie przeczytanych, które zapadły w mojej pamięci. Pierwsza pozycja, która nasunęła mi się od razu na myśl to właśnie "Akademia wampirów". Mimo iż czytałam ją ponad rok temu, pozostały miłe wspomnienia, które teraz odżyły ;).


Do szkoły imienia św. Władimira zostały sprowadzone po ucieczce księżniczka Lisa i jej  przyjaciółka oraz strażniczka Rose. W szkole uczą się mojore, czyli wampiry czystej krwi, oraz dampiry, mieszańce, których zadaniem będzie chronić tych pierwszych. Jednak nigdzie już nie jest bezpiecznie. Odrzucenie to nie jedna z rzeczy, które mogą spotkać młode przyjaciółki w szkole pełnej intryg i osób marzących o władzy i pieniądzach...


Co intryguje ? Z pewnością istnienie podziału na lepszych i gorszych. W realiach współczesnego świata jest to normalne, jednak wydaje się trochę dziwne w odniesieniu do świata, w którym istnieją wampiry. Walczą one ramie w ramię, bronią, oddają życie za drugiego, a jednak są gorsi. Mojory kojarzyły mi się nieodzownie z niewolnikami. Nie mogli tworzyć rodzin, kochać. Byli pomiatani przez niektóre dampiry, gdyż nie mieli czystej krwi, jednak według mnie pełnili rolę dużo ważniejszą od dampirów. Do swojej pracy wkładali całe serce, odrzucali uczucia, nie zważali na waście rodzinnie i nie dążyli do władzy. Byli nieskazitelni sami w sobie.


Dlaczego właśnie "Akademia wampirów"? Richelle Mead nie powiela schematów, tworzy nowy, indywidualny nurt, który jak mam nadzieję nie zostanie skopiowany przez innego autora bądź porzucony gdzieś w drodze do sławy przez pisarkę. Literatka powołała do życia niezwykłą, niezachwianą przyjaźń, a także miłość taką, jaką czytelnicy najbardziej kochają: tajemniczą, intrygującą, ognistą, a zarazem zakazaną. 


Co nas rozkochuje? O miłości w utworze już wspominałam, jednak nie byłabym sobą gdybym nie pociągnęła tego wątku. To co zaistniało między Rose a Dymitrem zaliczam do tych chwil, dla których warto czytać książki. W każdej scenie, w której uczestniczą razem rytm mojego serca przyspiesza, a ręce zaczynają drżeć i pragnę jedynie więcej, więcej i więcej. 


Bohater bohaterowi nie równy. Kto zasługuje na miano tego/tej jedynego/jedynej, dla którego/ej utwór czyta się z przyjemnością? Obok Dymitra (no tak, walory płci brzydkiej) to Rose. Dziewczyna ta jest idealną kandydatką na wierną przyjaciółkę każdego. Lojalna, bezinteresowna, gotowa ofiarować wszystko za bezpieczeństwo kogoś innego, odważna, pełna charyzmy. Czytając jednak książkę z jej punktu widzenia możemy się dowiedzieć, że wewnątrz jest krucha i wrażliwa, a także, że wiele się wycierpiała. 


Pobudza, rozpala, inspiruje. Mimo iż niektórzy zapewne powiedzą, iż to zwykła powiastka, zapewniam że tak nie jest. Wiele przy niej się na płakałam i muszę powiedzieć, że kiedy ją zaczynasz musisz zabezpieczyć się kilkoma paczkami chusteczek higienicznych, bo z pewnością będą ci potrzebne! Utwór wywoływał u mnie niebywałe uczucia, nie tylko w sytuacjach, jakie zaszły między Dymitrem a Rose, ale także z powodu Lisy i jej chłopaka. 


Według mnie "Akademia wampirów" to jedna z najlepszych książek o wampirach jaką udało mi się do tej pory przeczytać, a przewinęło się ich kilkanaście. Utwór czyta się niezwykle szybko i przyjemnie, autorka potrafi człowieka zaskoczyć, to z pewnością trzeba jej przyznać. Śmiało mogę powiedzieć, że należę do fanów tej serii i już nie mogę się doczekać kiedy dopadnę w swoje ręce drugi tom- "W szponach mrozu". 

24 komentarze:

 1. Książkę czytałam i podobała mi się :)

  Zapraszam na nn :)

  [amica-libri]

  OdpowiedzUsuń
 2. Mojory ? Chyba Moroje ;D Ale przecież oni nie byli niewolnikami, a raczej taką arystokracją ;P To dampiry są mieszańcami ;D No mniejsza z tym - serię uwielbiam i szczerze polecam ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i mi się podobało, ale po kontynuacje sięgnę pewnie za sto lat:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ją w planach, a ty spowodowałaś, że przesunęłam ją trochę do przodu w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post. Jeszcze nie czytałam, ale na pewno to nadrobię;).

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się sięgnąć po kontynuację;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie się średnio podobała, ale w końcu każdy ma inny gust...

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapraszam na nn na [amica-libri] :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wampiry? Brrrr.... Nie dla mnie ;P

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam i przyznam, że jakoś niespecjalnie spodobała mi się ta książka. ;) Czegoś mi w niej zabrakło.

  [okiem-recenzeta.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 11. Powiedzmy, że jestem bardziej niż chętna, aby przeczytać książkę. Mimo że do wampirów podchodzę sceptycznie - sądzę, że ta powieść może być... intrygująca? Innowacyjna?
  Tak, taka będzie :D

  [magiaksiazek.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapraszam na nn na [amica-libri]

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapraszam na nn na [amica-libri]

  OdpowiedzUsuń
 14. Wiele jest tego typu książek w sprzedaży, więc takowa musi naprawdę zauroczyć i mieć siłę przebicia. Po tej recenzji wiem, że warto sięgnąć po "Akademię Wampirów" mimo tego, że wcześniej, nie wiem dlaczego, ale mnie odrzucało od tej serii. Może po prostu bałam się przesytu tych miłosnych wampirzoludzkich zagrań, historyjek, na które już nie mogę patrzeć?
  Jeżeli będę miała okazję, przeczytam ;)

  Pozdrawiam, Klaudyna. [zeswiatafantazji.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapraszam na "Złodziejkę książek" :) [amica-libri]

  OdpowiedzUsuń
 16. Zapraszam na nn na [amica-libri] :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam i bardzo mi się podobała ta książka, choć wampiry już dawno odstawiłam. Jednak jak zobaczyłam ją w szkolnej bibliotece nie mogłam się oprzeć... ;]
  http://moj-i-tylko-moj-swiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Zapraszam na nn na [amica-libri] :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak już pisałam na czyimś blogu, dziewczyna na okładce przypomina mi Angelinę Jolie :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Zapraszam na nn na [amica-libri]

  OdpowiedzUsuń
 21. Zapraszam na notkę specjalną na [amica-libri] ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja dopiero zaczynam czytać ksiażki "fantasy: itp.
  Zaczynam od magi ,czyli czarodziejów .. coś w tym rodzaju. Wkrótce zacznę o mistycznych stworach ;DD
  zapraszam w wolnej chwili na"
  ksiazkomaniaa.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 23. Czytałam i polecam. Jest świetna : )

  Zapraszam w wolniej chwili do mnie c;

  http://szaaaatan-666.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!
Jestem Ci naprawdę wdzięczna za Twój komentarz oraz za to, że czytasz mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, jeżeli tutaj jeszcze powrócisz ;) Twoją opinię z pewnością przeczytam i w miarę możliwości na nią odpowiem.
Pozdrawiam!