niedziela, 12 grudnia 2010

Conn Iggulden - "Toliny. Wystrzałowe opowieści dla dzieci"

wydawnictwo: Świat Książki 
stron: 176
rodzaj : literatura dziecięca
ocena : bardzo dobra


Wiele osób marzy o powrocie do czasów dzieciństwa. W życiu człowieka jest to najwspanialszy, a zarazem najkrótszy okres. Czytając „Toliny” Conna Igguldena miałam szczęście powspominać „dawne” czasy.

„Toliny” opowiadają o małych stworzeniach ze skrzydełkami, które są większe od duszków i potrafią zaśpiewać dźwięk his. Mają one swoje prawa, a pilnuje ich Arcytolin Albert. Po krainie tolinów oprowadza nas zabawny i mądry Iskrzak, który dla ratowania swoich pobratymców jest gotów złamać święte prawo, głoszące, iż Toliny nie mogą pod żadnym pozorem rozmawiać z ludźmi.

Czytając „Toliny” nie było mowy o nudzie. Autor cały czas zaskakiwał rozwojem akcji. Mimo iż akcja opowieści toczy się w 1922 roku w Anglii za panowania Jerzego IV utwór napisany jest nowoczesnym językiem. Niektórzy mogą sądzić, że jest to zwykła książka, jakich wiele. Jednak można w niej zauważyć wady ludzkie. Przecież brodacze nie interesowali się tym, czy krzywdzą Toliny, czy też nie. Obchodził ich tylko zysk. W prawdziwym życiu jest tak samo. Człowiek już nie myśli o innych, tylko o korzyściach. Iskrzak, nasz główny bohater stara się zapobiec cierpieniu jego przyjaciół. Ludzie zauważyli, że wystrzelając Toliny w powietrze wychodzą piękne fajerwerki. Przy tych wyczynach znikały im skrzydełka, które później musiały długo odrastać. Nasza postać odnalazła inny, bezbolesny sposób na fajerwerki , ale poniosła za to konsekwencje.

Dodatkowo wielki plus dla Wydawnictwa Świat Książki za wygląd książki. Jest piękna, duża i zawiera mnóstwo ilustracji, które zachwycą każdego. Język jest bardzo przystępny. Dużo czcionka z pewnością pomoże w czytaniu młodszym.

Autor ma głowę pełną świetnych oraz oryginalnych pomysłów. Reasumując młodzi czytelnicy wprost zakochają się w tej książce, a starsi dzięki niej przeniosą się w świat dzieciństwa i baśni. Książkę polecam każdemu. Pan Iggulden w wspaniały sposób ukazuje, że na bajki nigdy nie jest się za starym.

Książkę otrzymałam  od LubimyCzytac.pl za co serdecznie dziękuje. 

6 komentarzy:

 1. Pisujesz do wydawnictw po książki? :)
  Ja to najchętniej wróciłabym do wieku 16 lat ;D dzieciństwo kojarzy mi się tylko z psami, przed którymi musiałam uciekać xD

  Xx Zaczytana xX

  [ pamietnik-czytania.blog.onet.pl ]

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęciłaś mnie i to bardzo. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej nie dla mnie, szukać nie będę, ale coś sympatycznego, wydaje mi się, w tej książce jest :D

  OdpowiedzUsuń
 4. u mnie news ;)

  [ pamietnik-czytania.blog.onet.pl ]

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie załapałam się i szkoda. Chciałam to przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. raczej mnie książka nie zainteresuje;d

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!
Jestem Ci naprawdę wdzięczna za Twój komentarz oraz za to, że czytasz mojego bloga. Będzie mi bardzo miło, jeżeli tutaj jeszcze powrócisz ;) Twoją opinię z pewnością przeczytam i w miarę możliwości na nią odpowiem.
Pozdrawiam!